Rancangan Mengajar

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Subjek             :           Bahasa Malaysia
Tahun              :           6 Berlian
Tajuk               :           Buah-buahan di Malaysia
Tarikh              :           28 September 2011
Masa                :          10.30 pagi – 11.30 pagi ( 60 Minit)
Tema               :           Pertanian Penjana Kesejahteraan
Bilangan
Murid              :           30  orang

Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama:

3.1       Mengemukakan isi yang diperoleh dengan jelas

Aras 1

Fokus sampingan:

8.1       Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung.

Aras 2

Objektif:  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,  murid dapat :

a.  Mengemukakan isi yang diperoleh dengan jelas
b.  Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung

Aktiviti : Soal jawab,  Sumbang saran
Kemahiran Berbahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis
Sistem bahasa :
Kata hubung :  dan,  atau,  tetapi,  walaubagaimanapun
Ayat majmuk
Kosa kata : mudah,  diperolehi,  luar biasa,  menempatkan,  tidak bermusim,  klon   
Ilmu:  Kajian Tempatan
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) : Menjana Idea
Kemahiran Berfikir : Pengurusan Grafik – Mendapatkan maklumat, menghubungkait,  merumus
Kecerdasan pelbagai: Interpersonal,  Verbal Linguistik
Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual
Pengetahuan sedia ada: Murid sudah mengetahui perihal  buah-buahan tempatan
Nilai murni : Kesyukuran, kerjasama
Bahan bantu mengajar :  Bahan maujud buah-buahan tempatan,  (MS Power Point ),
                                       Lembaran Kerja , (MS Word), email

Peruntukan Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti
Catatan
Set Induksi
5 Minit
Bahan maujud buah-buahan tempatan
KB : Menghubungkait

1.  Guru akan menunjukkan
     beberapa contoh buah-buahan  
     tempatan  – kaitkan dengan
      pengetahuan sedia ada murid
2. Guru meminta murid sebutkan
     buah-buahan tempatan selain  
     yang ditunjukkan.
Buah pisang, nanas, tembikai,
mangga, belimbing
Langkah 1
   15 minit

Kosa kata :  mudah,diperolehi, luar biasa, menenpatkan, tidak bermusim, klon




Nilai : Kesyukuran dan kerjasama
1.  Guru  meminta murid
     membaca petikan ‘Buah-
     buahan Tempatan ‘untuk  
     mengenal pasti isi secara
     individu dan kumpulan.
2. Murid memberi isi berpandukan 
    petikan ‘Buah-buahan  
    Tempatan’  dengan
     menggunakan ayat yang jelas 
     berdasarkan petikan.
    ( Sumbang saran)


Langkah 2
    10    minit

TM : Mendapatkan maklumat
1.  Guru meminta murid
     menjalankan perbincangan
     tentang produk makanan yang
     boleh dihasilkan daripada buah-     
    buahan tempatan.
2. Murid berbincang dalam
    kumpulan masing-masing.

Langkah 3
    10    minit
Pengukuhan
Nilai : Kerjasama
1. Guru akan menyediakan latihan
    dalam MS Word – latihan
    membina ayat menggunakan
    kata hubung
2.  Murid menulis ayat majmuk
     menggunakan kata hubung
     yang diberi

Langkah 4
     15minit
Pengayaan




Pemulihan
1.  Guru akan meminta murid
     membina pantun dua kerat
     menggunakan tulisan berangkai
2.  Murid menulis pantun dengan
      bimbingan guru.
3. Murid diminta membina ayat
     mudah. (Menyusun ayat)

Penutup
5 minit
Penutup
KB : Merumus
1.  Murid merumus isi pelajaran
     dan nilai murni
-          menghargai dan
      memanfaatkan buah-buahan
      tempatan