RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Subjek : Bahasa Malaysia
Tahun : 6 Berlian
Tajuk : Buah-buahan di Malaysia
Tarikh : 28 September 2011
Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi ( 60 Minit)
Tema : Pertanian Penjana Kesejahteraan
Bilangan
Murid : 30 orang
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama:
3.1 Mengemukakan isi yang diperoleh dengan jelas
Fokus sampingan:
8.1 Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung.
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
a. Mengemukakan isi yang diperoleh dengan jelas
b. Membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung
Aktiviti : Soal jawab, Sumbang saran
Kemahiran Berbahasa : Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis
Sistem bahasa :
Kata hubung : dan, atau, tetapi, walaubagaimanapun
Ayat majmuk
Kosa kata : mudah, diperolehi, luar biasa, menempatkan, tidak bermusim, klon
Ilmu: Kajian Tempatan
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT) : Menjana Idea
Kemahiran Berfikir : Pengurusan Grafik – Mendapatkan maklumat, menghubungkait, merumus
Kecerdasan pelbagai: Interpersonal, Verbal Linguistik
Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual
Pengetahuan sedia ada: Murid sudah mengetahui perihal buah-buahan tempatan
Nilai murni : Kesyukuran, kerjasama
Bahan bantu mengajar : Bahan maujud buah-buahan tempatan, (MS Power Point ),
Lembaran Kerja , (MS Word), email
Peruntukan Masa | Isi Pelajaran | Aktiviti | Catatan |
Set Induksi 5 Minit | Bahan maujud buah-buahan tempatan KB : Menghubungkait | 1. Guru akan menunjukkan beberapa contoh buah-buahan tempatan – kaitkan dengan pengetahuan sedia ada murid 2. Guru meminta murid sebutkan buah-buahan tempatan selain yang ditunjukkan. | Buah pisang, nanas, tembikai, mangga, belimbing |
Langkah 1 15 minit | Kosa kata : mudah,diperolehi, luar biasa, menenpatkan, tidak bermusim, klon Nilai : Kesyukuran dan kerjasama | 1. Guru meminta murid membaca petikan ‘Buah- buahan Tempatan ‘untuk mengenal pasti isi secara individu dan kumpulan. 2. Murid memberi isi berpandukan petikan ‘Buah-buahan Tempatan’ dengan menggunakan ayat yang jelas berdasarkan petikan. ( Sumbang saran) | |
Langkah 2 10 minit | TM : Mendapatkan maklumat | 1. Guru meminta murid menjalankan perbincangan tentang produk makanan yang boleh dihasilkan daripada buah- buahan tempatan. 2. Murid berbincang dalam kumpulan masing-masing. | |
Langkah 3 10 minit | Pengukuhan Nilai : Kerjasama | 1. Guru akan menyediakan latihan dalam MS Word – latihan membina ayat menggunakan kata hubung 2. Murid menulis ayat majmuk menggunakan kata hubung yang diberi | |
Langkah 4 15minit | Pengayaan Pemulihan | 1. Guru akan meminta murid membina pantun dua kerat menggunakan tulisan berangkai 2. Murid menulis pantun dengan bimbingan guru. 3. Murid diminta membina ayat mudah. (Menyusun ayat) | |
Penutup 5 minit | Penutup KB : Merumus | 1. Murid merumus isi pelajaran dan nilai murni - menghargai dan memanfaatkan buah-buahan tempatan |